14 kg - Pris pr. sæk kr. 560,00
First Buddy Senior Light hundefoder til ældre hunde er et fuldkost hundemad med led support til voksne hunde, som dækker alle hundens ernæringsmæssige behov.
First Buddy Kornfrit Senior Light er tilsat Glucosamin, Chondroitin og MSM (Methylsulfonylmethan) som understøtter normalt slid og genopbygning af ledbrusk. Det bidrager til at bevare hundens bevægelsesfleksibilitet – og dermed en øget bevægelsesfrihed hos den ældre senior hund.
First Buddy Kornfrit Senior Light hundefoder til ældre hunde er fremstillet ud fra den nyeste forskning omkring indholdet af proteiner og fedt – i forhold til energibehov, stofskifte, forbrænding og en øget vægt hos hunde.
I First Buddy Senior Light hundefoder er proteinindholdet øget og fedtindholdet reduceret. Det har en gavnlig effekt på stofskiftet ligesom der opnås en bedre forbrænding – samtidig med at hunden oplever en større mæthedsfornemmelse.
Kornfrit Senior Light hundefoder til ældre hunde indholder And og Kanin som gør at hundefoderet med fordel kan anvendes til hunde med tegn på allergi – eller hvis man ønsker at reducere risikoen for at udvikle allergi. Tørret Cikorierod (som kilde til Inulin og FOS) og Bryggeritørgær (som kilde til MOS) betyder at foderet har en gunstig virkning på mave og tarm flora, og dermed stimulere væksten af gavnlige bakterier i fordøjelsessystemet som øger fordøjelsen – og styrker hundens immunsystem.
First Buddy kornfrie hundefoder med And og Kanin er tilsat Omega 3 fra friskfanget Vildlaks, der medvirker til en sund hund, blank pels og en normaliseret fældningsperiode. Vildlaks farver ikke hundens hud og pels ligesom tilfældet kan være når der anvendes opdrættet laks i foderet.
Den daglige ration kan med fordel deles over to daglige måltider.
Foderet bør opbevares tørt og køligt.
Hundens vægt
2 – 5 kg
5 – 10 kg
10 – 20 kg
20 – 30 kg
30 – 40 kg
40 – 50 kg
50 – 60 kg
60 – 80 kg
Daglig dosis
39 – 78 gram
78 – 131 gram
131 – 221 gram
221 – 299 gram
299 – 371 gram
371 – 439 gram
439 – 504 gram
504 – 625 gram